logo

Co powinniśmy wiedzieć o historii bruku?

kalafior Materiały budowlane 20 września 2023 0
post-image

Kostka brukowa to niesamowicie popularny materiał na podjazdach, placach oraz chodnikach. Istnieją sytuacje, kiedy układana jest też na ulicach. Skąd wziął się pomysł na tego typu podłoże i kiedy rozpoczęła się jej historia? Czy istnieje tylko jeden rodzaj kostki brukowej?

Czym jest bruk?

Bruk to najprościej mówiąc nawierzchnia deptaka, która jest utwardzona przy pomocy położonej na niej warstwy łączących się ze sobą ściśle kamieni czy też kostek, dla przykładu ceramicznych. Nawierzchnię kładzie się na odpowiednim rdzeniu z tłucznia i piasku, które nie służą jedynie wyrównaniu podłoża, ale też usuwają opady deszczu. Na samym początku bruk był nawierzchnią z kamienia polnego lub różnej wielkości ciosów kamiennych, czyli tak zwane kocie łby, ale z czasem nazwa ta zaczęła być wykorzystywana również przy gruntach z kostek kamiennych lub betonowych.

Krótka historia bruku – kiedy został wynaleziony?

Kostka brukowa była znana już w IV wieku p.n.e. w Rzymie. W pełni jej potencjał został odkryty dopiero w II wieku naszej ery, gdy Rzymianie rozpoczęli budowę brukowanych autostrad. Z końcem II w. stworzonych było ich już setki. Kilkanaście lat później ulice budowane z kostki brukowej można było znaleźć we Francji, Belgii, a także w Egipcie.

Współczesna kostka brukowa jest robiona inną techniką, dlatego że w starożytnym Rzymie kładziona była tylko ręcznie, ewentualnie z pomocą zwierząt. W starożytnym Rzymie, w którym rozpoczęła się historia bruku, budowanie dróg zaowocowało lepszym przekazywaniem informacji, funkcjonowaniem miasta oraz łatwiejszym dostępem do wielu miejsc, także za granicą. To samo zaobserwować możemy dziś, kiedy to ulice – mimo, że w zupełnie inny sposób tworzone, są niezmiernie pomocne w codziennym życiu.

Aktualna kostka brukowa swoją historię zaczyna w XX wieku i wynaleźli ją Holendrzy, ponieważ ich grunty często były zalewane i potrzebowali tworzywa, które nie będzie podatne na pęknięcia. Na początku Holendrzy umieszczali na warstwie utwardzonego piasku, kamienie naturalne czy też części gliniane. Początkowe kostki brukowe miały kształt prostopadłościanu w rozmiarze 10 na 20 centymetrów. Do dzisiaj ten rodzaj betonowej kostki nazywa się kostką holenderską. Takie kostki były bardzo tanie w produkcji i niesamowicie trwałe.

remont lux18

Gdzie zobaczyć można kostkę brukową?

Firmy zajmujące się brukarstwem najczęściej angażowane są do pracy w domach prywatnych, w których układana jest kostka brukowa na podjazdach, chodnikach, balkonach i tarasach. Również inne miejsca w ogrodzie często potrzebują ułożenia kostki. Dodatkowo brukarstwo jest niezbędne podczas tworzenia parkingów, chodników i placów miejskich. Firmy brukarskie posiadają dostępne przeróżne rodzaje kostki brukowej i stosują je w zależności od miejsca i zaleceń. Najczęściej, wśród wykorzystywanych materiałów budowlanych widziane są kostki betonowe i granitowe, a także kamienie polne, znane także jako kocie łby, ale również cegły drogowe klinkierowe. Decydując się na potrzebną nam kostkę brukową warto podpytać o radę specjalisty.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

Dachówka karpiówka – tradycja i wyjątkowość w jednym