logo

Kotły na pellet – dlaczego powinniśmy je wybrać?

kalafior Budowa i remont 14 września 2023 0
post-image

Piece na pelet są najbardziej ekologiczne. Są też niemal bezobsługowe i gospodarne. Co jeszcze należałoby wiedzieć o tej metodzie ocieplania budynku, kto powinien zaciekawić się nią i z jakiego powodu w nią inwestować?

Jakie są plusy kotłów na pellet?

Zainteresować się nimi powinien każdy, kto przeprowadza lub planuje budowę i remont, ponieważ ich użytkowanie jest niezmiernie przyjazne środowisku, ale przede wszystkim domy, które nie posiadają dostępu do gazu ziemnego. Pellet jest mimo wszystko lepszym wyjściem niż wykorzystanie węgla kamiennego.

  • Nie rozprzestrzenia on w ogóle gazów cieplarnianych CO2, co jest na dobrą sprawę niewiarygodnie znaczącym czynnikiem w dzisiejszych czasach, dlatego, że walczymy z globalnym ociepleniem.
  • Znaczna część kotłów na pelet osiąga 5 klasę energetyczno-emisyjną.
  • Następnym aspektem jest prawie całkowite skomputeryzowanie takich pieców. Same się podpalają, same porcjują paliwo i w odpowiednim momencie gaszą się automatycznie. Jedyne co powinieneś przy nich robić to co kilka dni dodać pellet i posprzątać popiół z niego.
  • Na rynku wyszukamy też piece z dodatkowym zasobnikiem CWU, w ten sposób możliwe będzie ogrzewanie wody.
  • Kotły na pellet są tańsze w użytkowaniu niż te zasilane olejem albo gazem LPG . Ich cena jest porównywalna do tych na gaz ziemny, ale tak jak wspominaliśmy – jest to rozwiązanie idealne dla lokalizacji, gdzie ten nie jest dostarczony.

Jak obsługiwać kocioł na pelet?

Kotły na pelet zazwyczaj mają tylko jeden guzik, który włącza cały sprzęt. W ten sposób równocześnie rozpalamy kocioł, włączamy wentylator i podajnik paliwa.

Kotły na pellet są prawdopodobnie najbardziej zautomatyzowanymi piecami jakie znajdziemy na rynku. Są wyposażone w system automatycznego rozpalania i bez pomocy dawkują sobie paliwo. Istnieją też kotły, które są sterowane z poziomu aplikacji na telefon. Dzięki temu jedyny obowiązek jaki nas przy nich czeka to dorzucanie pelletu. Częstotliwość wykonywania tego zależy od gabarytów kotła jaki kupiliśmy – zazwyczaj będzie to mniej więcej 3-5 dni.

Oczywiście od razu po zakupie zalecane jest dobrze skonfigurować kocioł na pellet, tak żeby nie wykorzystywał zbyt dużo paliwa oraz powietrza. Czynniki te rzutują na moc i wielkość spalania pieca. Najważniejszymi ustawieniami, na które zaleca się zwrócić uwagę są między innymi temperatura kotła i zasilania instalacji grzewczej i wydajność podajnika paliwa. Jeżeli nie potrafimy sami skonfigurować poprawnie pieca, lub nie jesteśmy pewni czy wykonaliśmy to bezbłędnie – poradźmy się specjalisty. Lepiej wydać więcej i mieć pewność, że wszystko jest sprawne, niż przejmować się złym spalaniem, brakiem ogrzewania w budynku czy awariami.

remont lux42

Pelet jest niesamowicie wygodny. Zrobiony jest z odpadków po obróbce drewna. Są to trociny, wióry i zrębki złączone w niewielkie walce lub kulki. W związku z tym jest o wiele bardziej czysty od węgla, w związku z tym pieca nie musisz czyścić zbyt często, a popiół z pelletu jest ekologiczny. W dodatku, ze względu na jego wielkość i kształt bardzo łatwo się go dozuje.

O czym pamiętać przed kupnem kotła na pellet?

Szczególnie zwróćmy uwagę na to ile mamy dostępnego miejsca na postawienie kotła. Piece różnią się rozmiarami zależnie od mocy, pojemności zbiornika czy też dodatków, jakich do niego chcemy.

Dodatkowo musimy sprawdzić czy nasz komin ma odpowiednie rozmiary. Producenci nakazują minimalnych gabarytów komina. Poza tym niezmiernie ważny jest dostęp do wentylacji wywiewnej i nawiewnej. Kocioł ma obowiązek posiadania ciągłego dostępu do świeżego powietrza.

Niezmiernie istotne jest zweryfikowanie jaką gwarancję dostaniemy na nasz potencjalny kocioł i gdzie ewentualnie znajdują się serwisy naprawcze.

Na rynku znajdziemy kotły na sam pelet, ale także takie, w których miesza się pellet i ekogroszek. Spójrzmy jaki piec montujemy, gdyż dodawanie ekogroszku w piecu, który nie jest do tego przeznaczony może nie skończyć się się dobrze.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

remont lux37

Pompa ciepła – jaka jest cena w aktualnym roku?

remont lux38

Walory posiadania pompy ciepła