logo

Walory posiadania pompy ciepła

kalafior Budowa i remont 1 października 2023 0
post-image

Na przestrzeni ostatnich lat bardzo dużo mówi się na temat ekologiczny i przyjaznych dla środowiska naturalnego rozwiązaniach. Często mamy do czynienia z opakowaniami, które trafią do recyklingu, ograniczeniami, dotyczącymi korzystania z plastiku. Dołóżmy do tego jeszcze takie urządzenia jak fotowoltaika oraz elektrownie wodne i wiatrowe. Wszystkie te rozwiązania mają pomóc matce naturze i doprowadzić do tego, aby częściej korzystać z dobrodziejstw natury, zamiast produkować coraz większej ilości szkodliwych czynników. Pompy ciepła z roku na rok są coraz bardziej popularne. Jakie są zalety z ich posiadania?

Co to jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem, które do funkcjonowania wykorzystuje w środowisku naturalnym potencjał. Najczęstszym źródłem energii dla pom ciepła są wody gruntowe, sam grunt a nawet powietrze. Taka instalacja jest złożona z dwóch fragmentów – górnego i dolnego, a jej działanie polega właśnie na przepompowywaniu z dolnego źródła energii do górnego. Na rynku dostępne są różne wersje tych urządzeń:

  • pompa ciepła gruntowa
  • pompa ciepła woda-woda
  • pompa ciepła powietrze-woda

Wszystkie z tych wariantów charakteryzuje się różnym źródłem ciepła dolnego. Wszystko zależy od tego, w którym regionie mieszkamy i jakie są nasze wymagania dotyczące temperatury, taki typ pompy powinniśmy wybrać.

remont lux31

Korzyści z posiadania pompy ciepła.

Zaimplementowanie w domu podczas budowy i remontu pompy ciepła ma kilka zalet, które powinien poznać każdy, kogo interesuje kupno takiego rozwiązania. Najlepszymi przykładami są:

  • Pompa ciepła jest przyjazna dla środowiska, dzięki niej w stu procentach korzystamy z tego, co dostaliśmy od matki natury – powietrze i woda. Co za ty idzie – nie zaśmiecamy planety.
  • Oszczędność – budując lub remontując dom musimy przygotować się na ogromne koszty na każdym etapie budowy. Decydując się na pompę ciepła, mamy pewność, że wydane środki zwrócą się nam w przyszłości. W pierwszej kolejności dlatego, że pompy ciepła są bardzo wytrzymałe, bo mają żywotność nawet do 30 lat, a po drugie – nie musimy martwić się już zakupem opału. Jest to duże odciążenie domowych finansów, gdyż najnowsze reguły UE dotyczące emisji gazów, już wkrótce wyeliminują różne typy opału.
  • Pełne bezpieczeństwo dla nas i naszych bliskich – pompy ciepła są w zupełności bezpieczne. Nie nie ma zagrożenia wybuchu, tak jak w przypadku źródeł ciepła, które są napędzane paliwami stałymi.
  • Pompy ciepła są niewielkich rozmiarów, dzięki temu potrzebują mniejszej powierzchni i są bardzo proste w montażu – nie trzeba się wobec tego martwić kolejnymi kosztami, które pokryją przygotowanie osobnego wnętrza – może to być każde pomieszczenie gospodarcze.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

remont lux39

Kotły na pellet – dlaczego powinniśmy je wybrać?

remont lux42

Jakie właściwości ma pelet?