logo

Plac zabaw – jak powinien być wyposażony?

kalafior Ogród 6 października 2023 0
post-image

Plac zabaw to miejsce, które musi być w pełni bezpieczne. Służy on do w szczególności do spędzania na nim wolnego czasu przez maluchy. Bezpieczne nawierzchnie na plac zabaw z tego powodu są koniecznie.

Place zabaw – co je cechuje?

Bez wątpienia plac zabaw jest miejscem dla dzieci. Zarówno nawierzchnia placu jak i jego wyposażenie jest szczegółowo zdefiniowane według specjalnych rozporządzeń. Na placu zabaw powinny znaleźć się:

  • urządzenia do zabawy dzieci;
  • ławki;
  • tablica;
  • śmietniki;
  • oświetlenie;
  • zieleń,
  • ogrodzenie.

Plac zabaw może być wewnętrzny ale także zewnętrzny. Zewnętrzny to taki, który znajduje się w parku, skweru czy też na osiedlu. Wewnętrzny plac zabaw z kolei może być w szkole czy przedszkolu. Nie zapominaj także iż placem zabaw jest sala zabaw w budynku.

remont lux9

Czy trzeba mieć pozwolenie na budowę, aby postawić plac zabaw?

Co to jest plac zabaw? Jest to zespół obiektów małej architektury. W związku z tym do jego wybudowania potrzebne jest pozwolenie na budowę. Według prawa budowlanego obiektami małej architektury są nieduże obiekty, już w szczególności te użytkowe służące rekreacji i utrzymaniu porządku. Ponadto jeszcze powinien być on wybudowany mając na uwadze przewidywany okres użytkowania a także przepisy. Podczas procesu planowania placu zabaw, należy wziąć pod uwagę specyfikację terenu – ukształtowanie, położenie, zieleń a także wiek użytkowników. Plac powinien mieścić się 10 metrów od drogi, śmietników i linii okien budynków mieszkalnych. Oprócz tego powinien być 20 metrów od parkingów i torów kolejowych. Istotną kwestią jest także zgłoszenie budowy placu do miejscowego wydziału architektury. Kupując gotowe zestawy do stworzenia placu możemy zdecydować się na plac zabaw do samodzielnego montażu lub usługę złożenia go na naszej posesji przez profesjonalistów.

Wyposażenie placów zabaw – bezpieczeństwo

Wybierając urządzenia, które będą znajdować się na placu zabaw powinno się wziąć pod uwagę wiek jego użytkowników oraz wielkość ogrodu, w którym będziemy z niego korzystać. Aby stworzyć bezpieczny plac zabaw, który będzie sprawiał radość oraz wykorzystywał wszystkie możliwości maluchów należy mieć wiedzę o rozwoju dziecka. Jeżeli plac zabaw ma przeznaczenie dla najmłodszych dzieci – powinny na nim znajdować się piaskownice, niskie podesty, huśtawki, zjeżdżalnie i koniki sprężynowe.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

remont lux11

Problem z dzikami plądrującymi działkę – jak go zażegnać?

remont lux13

Co dobrze nawadniać metodą kropelkową?