logo

Styl industrialny rozpoznaje prawie każdy, ale czy każdy wie jak to się zaczęło?

kalafior Aranżacja wnętrz 16 września 2023 0
post-image

Styl loftowy, inaczej nazywany industrialnym swoje początki zawdzięcza XVIII wiekowi, kiedy to firmy ubezpieczeniowe narzucały zmniejszanie ryzyka powiązanego z pożarami czy remontami. Tak zostały wybudowane pierwsze, fabryczne budynki. Proste bryły z gigantycznymi oknami. Ten surowy wygląd został później fundamentem oraz podstawą do budowy apartamentów industrialnych.

Historia stylu loftowego

U schyłku XIX wieku, gwałtowny rozwój oraz potrzeba budowy większych pomieszczeń przemysłowych wymusiły na przedsiębiorcach zajmowanie obszarów poza metropolitalnych. W latach 60. XX wieku w Nowym Jorku pofabryczne lokale stały się miejscem artystycznych działań. Stare magazyny i fabryki wypełnione światłem, otwartych przestrzeni z wysokimi sufitami i wielkimi oknami, a zarazem z niskimi czynszami stały się miejscem idealnym dla młodych artystów. Przy pomocy swojej fantazji i wyobraźni potrafili oni przekształcić pofabryczne pomieszczenia w komfortowe mieszkania, które bardzo często pełniły również funcję ich atelie.  W jednym z takich miejsc swoją „Fabrykę” miał Andy Worhol, która przez długi czas była punktem centralnym artystycznego życia Nowego Jorku. Od tamtego czasu lofty kojarzą się z życiem artystycznym i są symbolem twórczej niezależności.

W latach 80tych surowy styl spodobał się architektom, którzy wykorzystali go w najdroższych penthausach Nowego Jorku. Pofabryczne wnętrza, otwarte przestrzenie, ogromne okna zachwyciły bogatych mieszkańców. Industrialne meble łączące drewno z metalem o prostej konstrukcji idealnie wkomponowały się w prosty klimat pomieszczeń.

Z biegiem lat zmieniła się nie tylko lokalizacja tego wnętrzarskiego stylu, ale również jego jakość a wystrój industrialny uzyskał luksusowy sznyt.

Historia loftów w Polsce jest stosunkowo niedługa. Za umowną i pierwszą powierzchnię tego typu uznaje się Bolko Loft, niegydysiejszą lampiarnię, budynek należący do zakładów górniczo-hutniczych w Bytomiu, przystosowany do nowej funkcji mieszkaniowej.

remont lux45

Co to znaczy, że wnętrze jest w stylu industrialnym?

W mieszkaniach loftowych królują proste materiały. Stalowe meble, beton, cegła czy aluminium. Najlepszymi dekoracjami są widoczne rury, kable czy instalacje elektryczne i hydrauliczne. W stylu industrialnym poszczególne role mieszkaniowe się ze sobą łączą, dlatego kuchnia, salon i sypialnia to często jedno pomieszczenie.

Biele, beże, szarości to kolory, które rewelacyjnie odnajdą się w loftowych wnętrzach. Ściany mogą zostać zaaranżowane w nich na mnóstwo sposobów, zaczynając od pomalowania ich czystą bielą, przez odkrytą cegłę czy na architektonicznym betonie zakańczając. Wyjątkową uwagę należy zwrócić na aranżację podłogi. Decydując się na podłogę w barwach drewna lub betonu osiągniemy widowiskowy rezultat. Dla przełamania surowości aranżacji warto zastanowić się nad selekcją mebli loftowych. Meble industrialne to meble z duszą. Zrobione są one z połączenia surowych materiałów takich jak: drewno, stal, szkło, przez co idealnie uzupełniają się z surowością wnętrz i ich fabrycznym klimatem.

Meble loftowe wyróżnia minimalizm formy oraz minimalne zastosowanie elementów dekoracyjnych.

Mówiąc o stylu industrialnym nie można pominąć metalu. W dawnych loftach metal pojawiał się w postaci rur oraz instalacji. W obecnych czasach można wykorzystać do swoich pomieszczeń metalowe akcesoria, druciane lampy czy stalowe meble.

Aranżacja loftowa ceni przestronne pomieszczenia. Jasne barwy uatrakcyjniają pomieszczenie i sprawiają, że będzie się ono wydawało bardziej rozległe. W stylu loftowym godnym uwagi wyjciem jest kuchnia otwarta na salon. Sprawia ono wrażenie świeżości oraz ultranowoczesności.

Aby otrzymać rezultat otwartej przestrzeni powinno się ograniczyć niezbędne elementy wnętrza do koniecznego minimum. Dużych rozmiarów okna, pozbawione firan i zasłon nadadzą pomieszczeniu charakterystyczny industrialny charakter.

Jakie meble loftowe wykorzystać, aby nadać industrialny charakter naszemu mieszkaniu?

Meble loftowe można zastosować w dowolnym mieszkaniu, aby nadać mu nieco industrialnego stylu. Wystarczy kilka niewielkich sztuczek a efekt zadziwi nas samych.

Metalowe regały to autentyczny klasyk. Wsparta na metalowym stelażu drewniana półka na książki albo komoda są idealnym wyborem. Stalowe meble świetnie odnajdują się w każdym wnętrzu. Ze spokojem można wykorzystać je w salonie, jadalni czy łazience.

Potęga stylu loftowego tkwi w możliwości dostosowania go do dowolnego rodzaju wnętrza. Aby dobrze wyglądał powinnosię zredukować do minimum wykorzystanie mebli a postawić na dodatki wysokiej klasy.

Meble loftowe możemy ograniczyć do stosownego minimum, dlatego warto postawić na przedmioty wysokiej jakości. Bardzo często w loftowych aranżacjach sięgamy po metalowe regały, czy metalowe stoliki. Meble stalowe to niezwykle dobry wybór, aby mieszkaniu nadać swoisty, industrialny klimat.

Styl loftowy bazuje również na designerskich dodatkach. Mile widziane są tutaj poduszki o oryginalnych fakturach, narzuty czy skórzane dywaniki.

W aranżacji wnętrz mieszkania w stylu industrialnym powinny się znaleźć przemysłowe akcesoriadodatki. Najbardziej przyciągające wzrok jest oświetlenie, ale również garażowe włączniki i kontakty, elementy ze stali, np. drzwi, tablice z hasłami BHP.

Styl loftowy – kto się w nim odnajdzie ? 

Osoby indywidualne, które cenią sobie swobodę, dystans, są pomysłowi i nie boją się eksperymentów idealnie odnajdą się w pomieszczeniach w stylu loftowym. Na wnętrze w stylu industrialnym decydują się głównie śmiałe, młode oraz ekscentryczne osoby. Z cała pewnością styl industrialny odnajdą się w nim ci, którzy uwielbiają modę i najnowsze kierunki. Cięzko przyrównać jakikolwiek inny styl, który aktualnie posiadałby większą popularność niż styl loftowy.

Przy wyborze stylu industrialnego należy eksperymentować z przeróżnymi zabiegami stylistycznymi przy wykańczaniu wnętrz. Proste wnętrze industrialnego pomieszczenia skutecznie można uzupełnić obrazami na płótnie. Obrazy w loftach są łącznikiem pomiędzy światem sztuki, a fabrycznym klimatem pomieszczenia lub domu.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

remont lux50

Wykładzina gumowa na tarasie lub balkonie. W jakiej sytuacji warto się na nią zdecydować?

remont lux46

Dekoracje wnętrz z roletami rzymskimi – minusy i plusy