logo

Do czego potrzebna jest nam pompa ciepła?

kalafior Budowa i remont 17 lutego 2024 0
post-image

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne. Wpływ na to marozwój technologii a także niska cena całej instalacji. Pamiętaj również aby stawiać na produkty wysokiej jakości.

Pompa ciepła – po co jest potrzebna?

Pompy ciepła są jedną z bardziej nowoczesnych technologii ogrzewania pomieszczeń. To też bardzo ekologiczne rozwiązanie. Pompa ciepła jest niskotemperaturowym urządzeniem grzewczym, który czerpie energię znajdującą się w ziemi, powietrzu oraz wodzie. Efektywność i działanie pompy ciepła jest uzależnione od przemyślanego wyboru źródła ciepła.

remontlux19

Pompa ciepła – zasada działania

Działanie pompy ciepła opiera się na ciągłych zmianach fizycznych to znaczy sprężaniu, rozprężaniu, parowaniu i skraplaniu, co umożliwia transport ciepła z miejsca jego pozyskania do odbiornika który jest położony powyżej. Sposób jej działania przypomina działanie lodówki czy też klimatyzacji w samochodzie. Parownik zazwyczaj jest w posiadaniu czynnika roboczego, który ulega odparowaniu, przy czym odbiera ciepło z dolnego źródła. Wcześniej wspomniana para jest zasysana i sprężona, co podnosi jej temperaturę. W takiej formie trafia do skraplacza, a tam gorący i sprężony czynnik rozpręża się i automatycznemu schłodzeniu oddając ciepło do wykorzystania. Pompa ciepła jest zasilana sprężarką z silnikiem elektrycznym.

Pompy ciepła – rodzaje

Rozróżnia się je na podstawie sposobu pozyskiwania oraz przekazywania energii.

  • solanka – ciepło w tym wypadku jest pozyskiwane z gruntu, z pomocą wymiennika który zawiera roztwór glikolu. 
  • woda w tym wypadku ciepło pozyskuje się z wody.
  • Parownik ogrzewa się wodą, natomiast skraplacz oddaje ciepło również do wody zasilającej instalację centralnego ogrzewania.
  • powietrze/woda – w tym wypadku ciepło pozyskuje się z powietrza. Parownik ogrzewa się powietrzem, z kolei skraplacz oddaje ciepło do wodnej instalacji która zasila centralne ogrzewanie.
  • powietrze/powietrze – w tym wypadku ciepło jest pozyskiwane przy pomocy powietrza, z kolei ciepło ze skraplacza przekazywane jest do pomieszczeń przy pomocy nawiewu wentylatora.
  • woda/powietrze – w tym wypadku ciepło jest pozyskiwane z wody, natomiast do pomieszczeń przekazywane jest za pomocą ciepłego nadmuchu.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

remontlux15

Zastosowania szlifierki kątowej w różnych dziedzinach

jak skutecznie remontowac i urzadzac wnetrza

Jak skutecznie remontować i urządzać wnętrza?