logo

Jakie właściwości ma pelet?

kalafior Budowa i remont 2 października 2023 0
post-image

Prawo które dotyczy ogrzewania umieszcza coraz większe restrykcje. Ograniczają sprzedawania bardzo słabej jakości kotłów oraz nieekologicznych paliw. Właśnie przez to w ostatnim czasie kotły na pellet stały się tak bardzo popularne. Taki rodzaj paliwa ma również bardzo wysoką wydajność.

Czego używa się do produkcji peletu?

Pelet jest paliwem w formie granulatu w kształcie sprasowanych wałków wielkości 6-8 milimetrów i maksymalnej długości 30 mm. Pelet produkuje się używając biomasy, czyli pozostałości z produkcji rolnej które zostały sprasowane z użyciem wysokiego ciśnienia. Wyróżnia się kilka typów:

  • pelet drzewny produkowany przy użyciu trocin, zrębek i innych odpadów drzewnych;
  • pelet agro który jest produkowany z słomy, siana, biomasy roślin energetycznych;
  • pelet który jest produkowany z łusek słonecznika;
  • pelet produkowany z innych odpadów.

remont lux43

Aczkolwiek pod względem przeznaczenia dzieli się go na na dwa rodzaje. Pelet przemysłowy który wykonuje się na przykład ze słomy. Za jego pomocą ogrzewa się budynki publiczne a także przemysłowe. Pelet który stosuje się w domach jest najczęściej z drzew. Jest on wytwarzany z resztek które pochodzą z tartaków, stolarni i zakładów drzewnych. Pamiętajmy że muszą one jednak być pozbawione wszelkich zanieczyszczeń zarówno chemicznych i mineralnych.

Czy pelet naprawdę jest tak bardzo ekologiczny?

Pelet jest bardzo wydajnym paliwem, ze względu na to, że jego wartość energetyczna wynosi średnio 19500 kJ/kg przy zawartości popiołu pół procenta. Z kolei kaloryczność 2 kg peletu odpowiada kaloryczności litra oleju opałowego. Aczkolwiek miejmy w pamięci że wszystko zależy też od kotła na pelet czy też dostawcy paliwa. Zaleca się stosować pelet certyfikowany, czyli DIN PLUS lub EN PLUS o wysokiej klasie od znanego sprzedawcy. Pelet który posiada certyfikat powinien posiadać odpowiednie oznaczenie. Do komercyjnych zastosowań i domowych według standardu EN PLUS wyróżnia się:

  • klasę właściwości A1 – jest to zdecydowanie najwyższa jakość pelet o wysokich parametrach spalania i niskiej ilości popiołu i azotu.
  • klasę właściwości A2 – pelet tego typu jest stosowany w sporych instalacjach;
  • klasę właściwości B – pelet, który tworzy się z nieprzetworzonego chemicznie drewna użytkowego.

Zaczynając budowę lub remont domu, warto zdecydować się na takie rozwiązanie w kwestii ogrzewania – jest ekologiczne, wygodne i oszczędne.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

remont lux38

Walory posiadania pompy ciepła

remont poddasza

Remont poddasza – jak przekształcić zapomniane miejsce w nowoczesną przestrzeń?