Świat ryb jest niezwykle wciągający. Praktycznie na każdej szerokości geograficznej można spotkać hobbystów z wędką w rękach. Łowią wszędzie gdzie jest to dozwolone – w stawach, jeziorach, na morzach, oceanach. Jest też całkiem sporo ludzi, którzy zajmują się hodowlą ryb. Od stworzeń akwariowych, do ryb trzymanych w przydomowych stawach ozdobnych. Ryby, podobnie jak inne zwierzęta domowe potrzebują właściwej troski. Właściciel musi też posiadać wiedzę, które z nich będą się dobrze czuć w takim stawie. Powinien też wiedzieć, jaka karma dla ryb stawowych będzie smakować nowym lokatorom oczka wodnego.
Plusy i minusy stawów ozdobnych
Warto zacząć od tego, czym konkretnie są stawy ozdobne. Są tto naturalnymi bądź zbudowanymi przez człowieka zbiornikami wodnymi zajmującymi małą powierzchnię. Możliwe jest wykopanie takiego akwenu na własnym podwórku. Zadaniem oczek wodnych jest najczęściej funkcja ozdobna.
Właściciel sam wybiera jak będzie się prezentować jego staw. Podejmuje również decyzję o tym, co będzie tworzyć jego mikrosystem. Chodzi tu o roślinność i zwierzęta, które będą w nim mieszkać. Jasnym jest, że łączy się z tym praca. Żeby oczko wodne mógł być powodem do dumy dla mieszkańców domu należy się nim zajmować. W przeciwnym razie jego stan ulegnie pogorszeniu.
Jakimi rybami zapełnić staw ozdobny?
Kwestia, która pojawia się na samym początku, to to, które ryby zacząć hodować w stawie ozdobnym, w naszym ogrodzie. Wybór jest gigantyczny. Przecież występuje tak wiele gatunków ryb. Przez wzgląd na ograniczony metraż tego typu zbiorników, zwierzęta, które będą w nim pływać także powinny być małych gabarytów.
Biorąc najpierw na tapetę małe ryby stawowe, dobrze wziąć pod rozwagę karasia pospolitego. Są to ryby bardzo popularne w gronie hodowców. Karasie świetnie czują się w nawet małych stawach. Ponadto, karasie należą do ryb dosyć odpornych. Potrafią sobie dać radę w niskich temperaturach i mają niskie zapotrzebowanie na tlen. Kiedy chcemy dodać trochę kolorytu naszemu stawowi, dobrym pomysłem mogą być welony. Cechują się one pomarańczowo-czerwonym ubarwieniem. Również jazie są dobrym wyborem. Mogą one tolerować różne mało komfortowe warunki. Nie jest im straszna też zanieczyszczona woda. Do stawów ozdobnych wybiera się jazie złote – ich barwy dodaje urok niemal każdemu zbiornikowi.
Większych rozmiarów ryby także mogą się odnaleźć w stawie. Z większych osobników popularnym wyborem okazują się karpie i amury białe. Karpie potrafią mierzyć długość nawet 90 cm. Okazują się one bardzo przywiązującymi się stworzeniami. W szybkim tempie zapamiętują właściciela i dają to do zrozumienia podpływając do niego w trakcie karmienia. Trzeba wiedzieć, że karpie nie zawsze trawią obecność innych ryb w stawie. Ciekawą rybą jest amur. Jest to jedna z niewielu ryb, która potrafi nie przeszkadzać wzajemnie z karpiem. Amury są także pożyteczne i pilnują czystości stawu dlatego, że wyjadają nadmiar roślin w zbiorniku.
Zadbaj o swoje ryby
Jeśli już postanowimy wpuścić ryby do naszego zbiornika, trzeba też pamiętać potrzebę dbania o nie. Warto dowiedzieć się jakie rzeczy trzeba wykonywać wokół stawu. Konieczna jest filtracja wody i szeroko pojęte dbanie o porządek.
Inną kluczową kwestią jest karmienie ryb. Aby miały zapewnioną możliwość harmonijnego rozwoju konieczna jest dobrej jakości karma dla ryb stawowych. Karma powinna obfitować w białka pochodzenia roślinnego. Musi być też odpowiednio zbilansowana. Rynek reaguje na zapotrzebowanie i oferuje gotowe mieszanki karm granulowanych i nie tylko. Przed kupnem warto skonsultować się z przedstawicielem hurtowni. Niewątpliwie są to osoby kompetentne, które pomogą wybrać karmę wskazaną dla naszych ryb. W większości są to hobbyści, którzy posiadają ogromną wiedzę.
Napisz nam co o tym myślisz