logo

Kiedy chcesz odnowić meble…

kalafior Aranżacja wnętrz 1 października 2023 0
post-image

Meble się starzeją, to normalne, że z czasem tracą swój blask. Nie zawsze to jednak oznacza konieczność ich wymiany. Stare meble można odnawiać i nadawać im nowoczesną świeżość. Ulubione krzesło po latach użytkowania jest w kiepskim stanie? Na domiar złego złamała mu się noga? Zamiast się go pozbywać, warto spróbować je odnowić. Można to wykonać w pojedynkę w domowych warunkach.

Odnawianie krzeseł krok po kroku

Praca twórcza nad poprawą starego krzesła jest dosyć łatwa. Jednak jak wszystkie procesy wymaga ona planu i projektu. Trzeba przygotować wszystkie materiały i narzędzia, które będą pomocne w odnowie.

Po ocenie kondycji krzesła pierwszym krokiem jest czyszczenie. Pozbycie się wszelkich nierówności, śrub pozwala odświeżyć drewno. Zdarcie zewnętrznej powłoki pozwala na wygładzenie nóg i profili krzesła. Papier ścierny lub szlifierka pomogą w wyrównaniu powierzchni i przygotowaniu jej do przyjęcia farb i impregnatów.

Oleje, które stosuje się do mebli nadają im trwałość, a także trwale zwiększają ich żywotność. Kolor, który ma mieć krzesło zwykle nakłada się w dwóch warstwach. Malując trzeba zwracać uwagę na detale i trudnodostępne miejsca.

Jakich materiałów użyć remontując stare krzesło?

Oprócz pomysłu na nowy styl krzesła, który będzie pasował do naszej aranżacji wnętrza i koniecznych narzędzi, należy też zgromadzić materiały, które będą tworzyć krzesło. Bez nich efektywne zakończenie procesu nie będzie wykonalne.

Elementy drewniane

Zdarza się, że potrzebna jest wymiana stolarki. Warto rozejrzeć się czy w pobliżu nie prowadzi aktywności producent nóg drewnianych. Można też sprawdzić w internecie.

Elementy krzesła, które może nam zaoferować producent nóg drewnianych zazwyczaj cechują się dużą jakością i wytrzymałością. Często jest to praca rzemieślnicza.

Obicia i materiał

Krzesła często ozdabia się elementami materiałowymi. Wyścielenie oparcia i siedziska tkaniną nadaje krzesłu finalnego wydźwięku. Nad kolorem i rodzajem obić warto pomyśleć już na etapie planowania. Płótna powinny być przemyślane i dopasowane do całościowego projektu.

remont lux26

Majsterkowanie potrafi być wyśmienitym zajęciem. Renowacja krzeseł jest tego dowodem.

Twórcza praca rozwija nie tylko wyobraźnie, ale również rzutuje na nasz poziom satysfakcji. Dlatego w przyszłości zanim podejmie się decyzję o wymianie mebli, warto pomyśleć dwa razy. Przy pomocy niewielu narzędzi i wyobraźni można odnowić krzesło czy odrestaurować fotel i dać starym meblom nowe tchnienie.

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

remont lux44

Jakie są cechy charakterystyczne pomieszczenia w stylu loft i jak je urządzić?

remont lux34

Klimatyzacja do biura – o czym pamiętać decydując się na instalację?