logo

W jaki sposób troszczyć się o oczko wodne a także rybki stawowe przez cały rok?

kalafior Ogród 24 września 2023 0
post-image

Jesteś właścicielem oczka wodnego? Czy może zastanawiasz się nad jego zbudowaniem? W artykule podpowiadamyczym się kierować rozważając oczko wodne i jak o nie dbać o każdej porze roku. Dowiesz się też jak dobrać rybki oraz która karma dla ryb stawowych będzie odpowiednia.

Jak rozplanować stworzenie stawu?

Budowanie przydomowych stawów staje się coraz bardziej na czasie. Rozwiązanie to ma wiele plusów. Po pierwsze jest przepięknym elementem dekoracyjnym w ogrodzie, wpływa także na dobre samopoczucie, zwłaszcza w czasie letnim. Aby dobrze zorganizować powstawanie przydomowego stawu należy przemyśleć kilka aspektów:

 • wielkość oczka wodnego –  do powstania zbiorników wodnych o powierzchni do 50 mkw, nie potrzebujesz pozwolenia.
 • głębokość – staw powinno posiadać co najmniej 45 cm głębokości, jeśli chcesz trzymać tam rybki, najmniejsza głębokość to mniej więcej 1,20 cm.
 • odpowiednia lokalizacja – oczko powinno być położone niedaleko miejsca gdzie z przyjemnością odpoczywasz. Nie zapomnij żeby nie tworzyć go w bliskim sąsiedztwie drzew pokrytych liśćmi (jesienią opadające liście będą zanieczyszczać oczko, a ich zbieranie może być uciążliwe).
 • odpowiednie nasłonecznienie – najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy oczko wodne ma dostęp do słońca między 4 a 6 godzin dziennie, zbyt duże nasłonecznienie powoduje wzrost glonów w stawie.
 • przeznaczenie (np. zastanów się czy chcesz hodować w nim rybki)
 • dobór odpowiednich roślin i ryb stawowych (trzeba dowiedzieć się jakie warunki i temperatury są dla nich najlepsze)

Na czym polega troska o staw w przeciągu całego roku?

Posiadając oczko wodne, należy o nie dbać by cieszyło i zdobiło nasz ogród latami. Czym jest pielęgnacja, z uwzględnieniem pór roku?

 • lato – w tym czasie należy dbać przede wszystkim o optymalną proporcję wzajemnych oddziaływań ilościowych i jakościowych pomiędzy roślinami, zwierzętami i mikroorganizmami. Warto zatroszczyć się o odpowiednią ilość ryb żebyuniknąć przerybienia. W lecie ryby żerują bardzo intensywnie, często są też przekarmianie. Wszystkie te rzeczymają wpływ na szybkienasycenie wody niepotrzebnymi produktami przemiany materii, zaburza to równowagę biologiczną. Bakterie w filtrze mają wtedy trudne zadania by przetworzyć taki nadmiar związków (głównie azotowych) i nie doprowadzić do pogorszenia stanu wody w oczku. Jeśli rozważasz używanie filtra trzebauruchomić go już wiosną, w innym wypadkuskutki tego pojawią się już latem (np. zielona woda) i niełatwo będzie je zlikwidować.
 • jesień – po sezonie trzeba specjalnie pamiętać o rybach. Jaka powinna być karma dla ryb w oczkach wodnych? jesienią sprawdzą się kaloryczne granulaty witaminizowane. Ryby trzeba karmić regularnie i treściwie, aby wzmocnić je przed  trudnym okresem zimy i przedwiośnia. Warto pamiętać również o codziennym sprzątaniu oczka z opadłych liści drzew, by zapobiec procesom gnilnym.Pod koniec jesieni, trzeba też wyzbyć się wszystkich uschniętych, obumarłych i zgniłych roślin z tafli oczka. Trzeba wyczyścić wszystkie filtry i odkurzyć dno oczka. Przed zimą niezbędne jest uzupełnienie zbiornika wodą do najwyższego punktu, jeśli w najgłębszym miejscu woda nie przekracza 80 cm rybki należy odłowić i przenieść do zastępczego akwarium.
 • zima – rybki pozostające w oczku wodnym, które ma około 1,20 cm głębokości spokojnie przezimują.Woda z pewnością nie zamarznie do dna. Należy stworzyć warunki by rybki posiadały kontakt ze środowiskiem atmosferycznym. Funkcję tę zapewni nieprawdziwy przerębel w postaci pływaka z grzałką,pozostawionego skimmera lub styropianu. Dla ryb zimującym w stawie wodnym należy pozostawićrównież włączoną pompę.
 • wiosna –  przydomowe stawiki, nie są zbyt piękne po zimie. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić czy zbiornik jest szczelny i ewentualnie uszczelnić powstałe uszkodzenia. Kolejną sprawą jest pozbycie się gnijącej roślinności i  pokarmu. Warto zająć się też przesadzaniem i przeglądem roślin wodnych, często wiosną wymagają one też odżywienia. Używać w tym celu trzeba specjalnych nawozów do roślin wodnych, gdyż te ogrodnicze mogą być niebezpieczne dla ryb. W oczku w którym zimowały ryby można w części  zmienić wodę i zacząć stopniowo karmić ryby,zaczynając od niewielkich ilości paszy dla ryb w oczku wodnym. Ryby,które zostały odłowione na zimę, można włożyć na powrót w stawie gdy tylko ciepłota wody będzie zbliżona do tej akwarium.

Jak dobierać karmę dla ryb stawowych?

Najczęstszymi gatunkami ryb hodowanych w oczkach wodnych są: karaś ozdobny, karp japoński, jaź i lin ozdobny. Jakich karm potrzebują? Podpowiadamy:

 • karp japoński – wymagapaszwysokobiałkowych z zawartością spiruliny i ingrediencje wybarwiające.
 • karaś ozdobny – niekłopotliwa ryba wszystkożerna.Przyjmuje suchy pokarm w każdej formie. Gdy zależy Ci na jej pełnym  wybarwieniu, niezbędny jestdodatek jedzenia barwiącego.
 • jaź – ryba wszystkożerna. Uwielbia paszepływającenatafli wody.
 • lin ozdobny – ryba wszystkożerna. Uwielbia  pokarm pochodzenia zwierzęcego, który opada na dno. Chętnie zjada też paszę w formie pałeczek które unoszą się na wodzie.

remont lux16
Warto wiedzieć, iż decydując się na hodowanie ryb we własnym stawie oraz wybór tylko jednego gatunku ryb, można sięgnąć po dedykowane karmy dla rybek stawowych dedykowane danemu rodzajowi. Dzięki specjalnie dedykowanym karmomoraz dostosowaniu dla specjalnych gatunków ryb osiągnąć można wspaniałeefektyoraz bardzo dobrą kondycję i wygląd rybzwierząt

Napisz nam co o tym myślisz

Komentarz

Komentując, akceptujesz Politykę prywatności

remont lux19

Profesjonalny sklep ogrodniczy – najistotniejsze cechy

remont lux11

Problem z dzikami plądrującymi działkę – jak go zażegnać?